Millainen ajankäyttäjätyyppi olet?
Suorittaja, Mukautuja, Innostuja vai Täydellistäjä?
Olen työssäni ohjannut satoja ihmisiä tutustumaan vuorovaikutustyyleihinsä Everything DiSC -testien avulla. Jossain vaiheessa oivalsin, että ihmisen DiSC-tyyppi heijastuu myös hänen ajankäyttötapoihinsa.
Kehitin DiSCin pohjalta neljä ajankäyttäjätyyppiä: Rivakan Suorittajan (RS), Joustavan Mukautujan (JM), Innostuvan Jokapaikansäätäjän (IJ) ja Systemaattisen Täydellistäjän (ST). Kokemukseni perusteella tiedän silti, että suurin osa ihmisistä tunnistaa itsensä kuvauksista hetkessä, kun taas häviävän pieni osa ei löydä itseään ollenkaan, ja muutamat kokevat olevansa “vähän kaikkea.”
DiSCin kaltaisia arviointityökaluja kritisoidaan säännöllisin väliajoin, ja osin aivan syystä. Ammattilaisten tekemät arviot ovat suuntaa-antavina työkaluina ihan päteviä, mutta usein niistä tehdään liian pitkälle meneviä, suvereeneja tulkintoja tyyliin “koska olen tyyppiä x, en voi y” jne.
Suhtaudu siis tähän koontiin valistuneena arvauksena Suuren Totuuden sijaan.
Testinggg
On perjantai-iltapäivä. Kello on 15.20 ja valmistelet kotiinlähtöä, kun esihenkilöltäsi saapuu viesti: “Ehtisitkö vielä vilkaista tätä ennen maanantaita?” Miten reagoit?
Neljä ajankäyttötyyppiä
Rivakka suorittaja (RS)
Prioriteetit: Ratkaisut, Toiminta ja Aikaansaannokset
RS on tyyppi, joka arvostaa nopeutta yli kaiken. Hänelle jokainen tuhlattu sekunti on tuhlattua elämää. Niinpä hän usein tekee ensin ja ajattelee vasta sitten. RS saa uskomattoman paljon aikaiseksi lyhyessä ajassa. Se johtuu hänen kyvystään keskittyä olennaiseen. Hänen eteensä ei kannata mennä lounasjonossa aprikoimaan mitä salaattitäytteitä ottaisit.
RS on myös kontrollinhaluinen, ja tästä versoo yksi hänen kiireensä juurisyistä: hän haalii sellaisiakin tehtäviä, jotka voisi hyvin delegoida muille. Koska RS on usein myös statusorientoitunut, kiireisyys ja iso työtaakka saattavat olla imagonrakennustyökaluja. Kiire maistuu, koska se tekee hänestä Jonkun.
Jos olet RS, pohdi näitä:
Verbalisoi sitä, minkä muut joka tapauksessa näkevät: olet nopeatempoinen ja kärsimätön. Muuten kireä ilmeesi, huokailu ja silmien pyörittely näyttäytyy yleisaggressiona, joka saa sinua hidastahtisemmat ihmiset ehkä hidastelemaan virheiden pelossa entistä enemmän.
Pyydä muita tiimiläisiä arvioimaan projektien alussa paljonko aikaa heidän osuutensa jonkin asian edistämisestä tulee viemään. Näin teillä kaikilla on jonkinlainen realistinen pohja keskustelulle, ja sinä pääset käyttämään supervoimaasi, eli tehostamista. Mikä voidaan tehdä nopeammin?
Sinä olet nopeampi kuin muut. Sinun normaali tahtisi on toisille F1-tasoa, ja yksi elämäsi läksyistä on se, että joudut ja saat olla hitaampien ihmisten kanssa tekemisissä. Heidän harkitsevaisuutensa saattaa pelastaa sinut monelta virheeltä.
Innostuva Jokapaikansäätäjä (IJ)
Prioriteetit: Inspiraatio, Runsaus, Ihmissuhteet
IJ on nimikkeensä mukaisesti innostuja. Hänellä on tyypillisesti useita harrastuksia, valtava sosiaalinen verkosto ja tekemistä aivan jokaiselle valveillaolon minuutille. Toisin kuin RS:n, hänen tekemisessään ei ole kovinkaan tiukkaa tavoitetta, vaan huomiota säätelee se, mikä juuri nyt tuntuu mielenkiintoiselta. Hänen koneellaan on 89 ikkunaa auki. IJ:n supervoima on sosiaalisuus.
IJ:n to do -lista on loputon. Kun ahneus ja tuo kaikkea vaan tähän pöytään -asenne yhdistyy vahvaan aikaoptimismiin ja ainaiseen myöhästelyyn, soppa alkaa saeta. Hän on erinomainen hankkeiden starttaaja, mutta kun asiat alkavat muuttua rutiininomaiseksi, hänen hehkunsa alkaa hiipua ja hanskat tippuilevat käsistä. Tylsistyminen on IJ:n ykkösvihollinen.
Jos olet IJ, pohdi näitä:
Kysy ihmisiltä onko heillä hetki aikaa, ennen kuin alat pulputtaa heidän kanssaan. Vaikka sinulle jokainen keskustelu on ilo ja mahdollisuus, työkaverisi saattaa juuri olla ratkomassa ydinjätteen loppusijoitusongelmaa, eikä hän välttämättä haluaisi juuri nyt käyttää aikaansa seurusteluun.
Ole skarppina myös kokouksissa. Niissä jokaisen tulisi saada puheenvuoro ja tilaa. Yritä hillitä haluasi viedä kaikkien aikaa hauskoilla, mutta epäoleellisilla jutuilla.
Vaikka epämääräisyys ja luova haahuilu on sinulle luonteva tapa toimia, se useimmiten ahdistaa muita. Skarppaa ja ota vastuuta siitä, ettei oma työskentelytapasi haittaa muiden aikaansaamista ja tunnelmaa.
Joustava Mukautuja (JM)
Prioriteetit: Harmonia, Kiireettömyys, Tunnollisuus
JM on rauhaa rakastava diplomaatti, joka arvostaa yhteistyötä ja inhoaa konflikteja. Siksi hänen kiireensä muodostuu usein siitä peruslähtökohdasta, että hänen on vaikeaa sanoa ei. JM on ajankäyttönsä suhteen ehkä realistisin kaikista tyypeistä: tunti on tunti, ja viikko on viikko. Suotuisissa olosuhteissa hän onkin työkaveri vertaansa vailla: metodinen, organisoitu, systemaattinen ja vielä yhteistyökykyinenkin.
JM:n kiire rakentuu siitä, että hän haluaisi luontaisesti tehdä yhtä asiaa kerralla. Toinen JM:n kiireen kivijalka on rajattomuus. Hän pelkää konflikteja ja harmonian rikkoutumista, ja siksi hän voi myös vakuuttaa homman olevan hanskassa, vaikka se ei ole.
Jos olet JM, pohdi näitä:
Pyydä selkeät toimintaohjeet ja deadlinet. Jos ne ovat selkeästi liian tiukat, uskaltaudu kertomaan oma näkemyksesi realistisemmasta aikataulusta.
Jos kalenterointi ja suunnitelmat muuttuvat “aina”, pysähdy analysoimaan missä kohtaa suunnitelmat kosahtavat. Mikä on se tyypillinen yllätys tai pyyntö, joka romauttaa aikataulusi? Miten voisit toimia seuraavan kerran tällaisessa tilanteessa?
Harjoittele rajojen laittamista esimerkiksi kertomalla, että jos nyt tartut pyydettyyn tehtävään X, jätätkö myöhemmäksi tehtävän Y?
Systemaattinen Täydellistäjä (ST)
Prioriteetit: Tarkkuus, Järjestelmällisyys, Täsmällisyys
ST on kansankielisesti insinöörityyppi: tarkka ja täsmällinen asiapetteri, joka ei suorastaan tuhlaa aikaansa small talkiin. Hän on organisoitu koko Excel-lisenssin hinnalla. ST:llä on korkea itsekuri, ja siksi hän kokee tämän tästä erilaisia päänräjähdyksiä, kun ihmiset hänen ympärillään haahuilevat miten sattuu.
ST:n valo ja varjo juontuu samasta lähteestä, tarkkuudesta. Koska hän inhoaa virheitä, hän haluaa triplavarmistaa, ettei sellaisia ole tapahtumassa. Hän ei myöskään mielellään delegoi tehtäviä muille, koska kukaan ei osaa hänen mielestään tehdä niitä riittävän huolellisesti.
Jos olet ST, pohdi näitä:
Kaikkea ei voi eikä kannata tehdä täydellisesti. Tämä voi olla vaikeaa hyväksyä, mutta suojelet itseäsi uupumiselta, jos sopeutat standardejasi projektien ja tehtävien arvon mukaan.
Mieti myös mikä on kohtuullinen määrä tiedonhankintaa ja tulosten täydellistämistä, ennen kuin päästät töitä käsistäsi. Sinun normisi ovat useimpia muita korkeammat, joten sinun ihan ok on usempien wow.
Tämäkin on vaikeaa, mutta voisitko opetella delegoimaan kepeämpiä tehtäviä muille? Mieti miten mielekästä on käyttää kallisarvoista aikaa sellaiseen, minkä joku muukin voisi hoitaa. Miten investoisit tämän ajan paremmin?